Migrena

Kobieta - ból migrenowy

Według badań naukowych napad migreny jest burzą elektryczną w mózgu powodującą ból głowy, który jest:

  • niewyobrażalnie silny
  • zazwyczaj jednostronny
  • pulsujący

z nadwrażliwością na światło, dźwięki i zapachy oraz nudnościami i wymiotami. Wszystko dookoła drażni i jeszcze bardziej nasila ból głowy.  Nadwrażliwość jest na tyle duża, że  głos śmiejącego się  dziecka może być bardzo bolesny.

Migrena jest najczęstszym schorzeniem, z którym spotykam się w mojej praktyce lekarskiej. Wiele moich Pacjentek i Pacjentów mówi, że straciło nadzieję na poprawę swojego zdrowia, godząc się na uporczywy ból paraliżujący ich życie. Trafiają do mnie za sprawą rodziny, przyjaciół, partnerów. Ich wsparcie i moje doświadczenie oraz zaproponowane metody leczenia przynoszą ulgę. Widzę jak bardzo zmniejsza się ich cierpienie, także dzięki temu, że w ich otoczeniu są osoby pełne zrozumienia. To właśnie dlatego napisałem list otwarty, który każdy kto zmaga się z migreną, może pobrać, wydrukować i dać go swojemu pracodawcy, swojemu partnerowi… a może nawet dziecku.

Czym różni się od innych bólów głowy?

To, co różni migrenę od innych bólów głowy to objawy towarzyszące bólowi:

  • nudności i wymioty
  • nadwrażliwość na światło
  • nadwrażliwość na dźwięki
  • nadwrażliwość na zapachy
  • nadwrażliwość na hałasy

Ponieważ wszelki ruch i aktywność nasilają ból głowy, zwykle w czasie napadu migreny trzeba się położyć, najlepiej w ciemnym, cichym pomieszczeniu.

Napad migreny może poprzedzać aura – są to trwające od kilku do kilkudziesięciu minut objawy, najczęściej w postaci migocących mroczków i błysków przed oczami lub nieostrego widzenia. Aura może wystąpić również pod postacią zawrotów głowy, zaburzeń mowy, zaburzeń czucia, osłabienia ręki lub nogi.

Obecnie uważa się, że tak zwany „zwykły ból głowy”, to ból głowy typu napięciowego. Jest to ból głowy związany z napięciem emocjonalnym, a nie jak wielu sądzi napięciem mięśni na głowie. Ten ból nie upośledza tak bardzo jak migrena, zwykle można wypełniać swoje obowiązki.

Część Pacjentów cierpi z powodu kilku rodzajów bólów głowy, najczęściej migrenowych, naprzemiennie z napięciowymi.

Skąd bierze się ból głowy?

Sam mózg nie boli – nie ma w nim receptorów bólowych.
Bóle głowy związane są z nadwrażliwością struktur wrażliwych na ból na głowie i w głowie np. opon mózgowo-rdzeniowych. 

Obecnie uważa się, że objawy migreny i ból głowy powodowane są:

  • nieprawidłową przemianą materii i produkcją energii w neuronach w mózgu
  • nieprawidłową aktywnością neuroprzekaźników w mózgu
  • podrażnieniem naczyń krwionośnych i nerwów na głowie
  • podrażnieniem mięśni na szyi i głowie

Migrena najczęściej jest dziedziczona w genach. Obecnie neurobiologia łączy z objawami migreny 44 geny, odziedziczenie których skutkuje wyjątkowo wrażliwym mózgiem. Nie oznacza to jednak, że odziedziczy się ból głowy. Dziedziczy się jedynie podatność na migrenę, bo aby wystąpił napad potrzebne są jeszcze czynniki wyzwalające:

  • nieregularne i złe odżywianie
  • odwodnienie
  • niedosypianie
  • przepracowanie
  • presja, która sprawia, że chcemy być we wszystkim najlepsi.

RÓŻNICOWANIE

- z czym migrena bywa mylona?

Pod pojęciem "zwykłego" bólu głowy najczęściej kryje się ból głowy typu napięciowego. Jest to ból głowy związany z napięciem emocjonalnym, a nie jak wielu sądzi napięciem mięśni na głowie. Ten ból nie upośledza tak bardzo jak migrena, nie towarzyszą mu objawy dodatkowe i zwykle pozwala wypełniać swoje obowiązki.

Część Pacjentów cierpi z powodu kilku rodzajów bólów głowy, najczęściej migrenowych naprzemiennie z napięciowymi. To, co odróżnia migrenę od innych bólów głowy to objawy dodatkowe – aura, nadwrażliwość na dźwięki, zapachy światło czy hałas, nudności, wymioty, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, zawroty głowy.
Nieprecyzyjne określenie rodzaju bólu głowy powoduje złe dobranie metody leczenia, przez co ból nie znika. Podstawą dobrego rozpoznania jest dogłębny wywiad, który pozwala wychwycić cechy charakterystyczne objawów. 

Dokładne badanie neurologiczne pozwala wykluczyć poważne przyczyny bólu głowy i uniknąć niepotrzebnych, kosztownych badań, które przeciągają w czasie postawienie właściwej diagnozy, opóźniają właściwe leczenie i powrót do normalności.
Jeżeli więc Twój ból jest dokuczliwy, ale pozwala funkcjonować i nie poprzedza go aura, ani nie towarzyszą mu opisane objawy dodatkowe to może oznaczać, że to nie jest migrena.

Leczenie migreny powinno być precyzyjne jak kula snajpera - precyzyjnie trafiać w cel i go likwidować. Tymczasem niepotrzebne badania i źle dobrane leczenie są jak nalot bombowy – niszczący, ale mało precyzyjny.  Nieskuteczne leczenie prowadzi do nadużywania leków i doprowadza do bardzo przykrych bólów głowy z odbicia - tzw. polekowych bólów głowy - więcej o polekowych bólach głowy

METODY, KTÓRE STOSUJEMY W LECZENIU MIGRENY

Co jeszcze leczymy?

Zajmujemy się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką bólu głowy i migren oraz objawów towarzyszących.

Co leczymy - Klasterowe Bóle Głowy
Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Co leczymy - Ból szyi i ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Co leczymy - Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Co leczymy - Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Co leczymy - Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Co leczymy - Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Co leczymy - Podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Co leczymy - Tężyczka
Tężyczka
Tężyczka
Co leczymy - Zespół stresu pourazowego
Zespół Stresu Pourazowego
Zespół Stresu Pourazowego
Co leczymy - Zaburzenia snu
Zaburzenia snu
Zaburzenia snu
Co leczymy - Depresja
Depresja
Depresja