Dla kogo?
Zwoje gwiaździste to zbiór autonomicznych nerwów znajdujący się na poziomie szóstego i siódmego kręgu szyjnego (ostatniego kręgu szyi). Nerwy znajdują się przed kręgami. Są częścią współczulnego układu nerwowego i zaopatrują twarz i ramię.
Kiedy bóle szyi, głowy i twarzy nie reagują na leczenie jedną z opcji leczenia jest blokowanie zwojów gwiaździstych. Niewielka ilość środka znieczulającego jest miejscowo wstrzykiwana w pobliżu zwojów gwiaździstych. Zapewnia to doraźną ulgę w bólu u większości Pacjentów i może być powtarzane w regularnych odstępach czasu.
- napadające bóle głowy, szyi i twarzy - bez wyraźnej przyczyny
- utrzymujące się objawy po przechorowaniu SARS Cov19 - (Long Covid, post Covid)
- Zespół Stresu Pourazowego PTSD
- zespół wieloobjawowego bólu miejscowego – CRPS complex regional pain syndrome
- nadmierne pocenie się (nadmierne pocenie się kończyn górnych)
- oporny ból w klatce piersiowej
- ból fantomowy kończyn (bolesne odczucia, które wydają się pochodzić z części kończyny, której już nie ma)
- neuralgia popółpaścowa
- stany z niedostatecznym przepływem krwi do kończyn górnych, takie jak zespół Raynauda, twardzina skóry, choroby naczyniowe, skurcz naczyń, uraz i zator
- choroby przewlekłe: nerek, układu krążenia i układu pokarmowego uniemożliwiające stosowanie leków przeciwbólowych
- dla szukających alternatywy dla leków - metody walki z bólem głowy która nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek
Przeciwwskazania:
- uczulenie na leki znieczulające
- objawy mogące wskazywać na chorobę zagrażającą zdrowiu lub życiu wymagającą dodatkowych badań lub innego leczenia
Efekty
- daje ulgę w bólu szyi, głowy i twarzy – bólu nie reagującym na leki
- zapobiega nawrotom bólu
- ułatwia odstawienie nadużywanych leków przeciwbólowych
Dodatkowe korzyści:
- nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek - alternatywa dla leków
90% Pacjentów doświadcza natychmiastowej ulgi. Czasami możesz zacząć odczuwać ulgę w bólu w ciągu kilku dni. Pełny efekt może jednak wymagać kilku tygodni.
W niektórych dolegliwościach, aby blokady dały długotrwały efekt należy je powtórzyć kilka razy, czasami wykonując po 2 zabiegi w tygodniu.
Blokada zmniejsza lub całkowite eliminuje dolegliwości, a tym samym ułatwia odstawienie nadużywanych leków.
Blokada nie pogarsza koncentracji i nie „otumania” - po blokadzie można prowadzić samochód, pracować, można powrócić do czynności dnia codziennego. Zastosowanie metody pozwala uniknąć kosztów leków i kolejnych konsultacji.
Po blokadzie zwoju gwiaździstego na kilka godzin wystąpią chrypka, zwężenie źrenicy i opadanie powieki, ale są to objawy potwierdzające prawidłowe wykonanie blokady.
Iniekcje wykonujemy pod kontrolą obrazu USG minimalizując ryzyko powikłań.
Ważne:
Blokada nie zadziała u Pacjentów, u których przyczyna bólu jest inna niż związana z blokowanymi nerwami.
Opis procedury
W Centrum Leczenia Bólów Głowy wszystkie zabiegi wykonuje się pod kontrolą USG. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie wstrzyknąć lek dla maksymalnego efektu, unikając uszkodzenia nerwów i ważnych tętnic. Wykonanie blokady doświadczonemu lekarzowi zajmuje zwykle kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Blokadę wykonuje się w gabinecie zabiegowym. Cały zabieg zajmie około 20 -30 minut. Zostaniesz ułożony na boku z głową lekko odchyloną do tyłu. Nad Twoim bezpieczeństwem czuwa pielęgniarka i lekarz. Miejsce wstrzyknięcia na boku szyi zostaje zdezynfekowane, a lekarz używając USG odnajduje zwój gwiaździsty, który ma zostać zablokowany. Po zlokalizowaniu nerwów Pacjent jest uprzedzany, że poczuje ukłucie na boku szyi i w okolicę zwoju wstrzyknięty zostanie lek w objętości około 1-5 ml (objętość łyżeczki do herbaty). Większość Pacjentów twierdzi, że nie czuła ukłucia ponieważ do blokad wykorzystujemy najcieńsze dostępne igły o średnicy 0,4 mm – czyli cieńsze niż pół milimetra. Niektórzy Pacjenci mogą czuć wstrzykiwany lek - przez kilkanaście sekund mieć uczucie rozpierania na szyi, w ramieniu i ręce, które trwa zwykle ok. 5-10 sekund do czasu aż lek zacznie działać. Po podaniu leku będziesz poproszony aby poleżeć na boku przez kilka minut. Procedura może wiązać się z minimalnym dyskomfortem związanym z wstrzykiwaniem leku. Po zakończeniu procedury będziesz mógł wrócić do większości zajęć dnia codziennego.
Jak się przygotować
Blokada, zwłaszcza kolejne, nie wymagają specjalnych przygotowań. Może towarzyszyć nam znajoma osoba. Jest to pożądane, ale nie jest bezwzględnie konieczne. Blokadę wykonujemy po badaniu lekarskim i zakwalifikowaniu do tej metody leczenia. Po badaniu lekarz wyjaśni dokładnie cel blokady, odczucia, ewentualne działania niepożądane i poprosi o podpisanie świadomej zgody na zabieg.
Badanie ma na celu wybór najlepszego sposobu wykonania blokady, określenie nerwu, który należy wybrać, a przez to zmaksymalizować szanse na powodzenie blokady i ustąpienie bólu. Czasami zdarza się, że blokady nie da się wykonać lub technicznie wykonanie blokady jest możliwe, ale szanse na ustąpienie dolegliwości są niewielkie. Wówczas lekarz zaproponuje inną metodę leczenia.
Wykonanie kolejnych blokad można planować i wykonać niezależnie od wystąpienia dolegliwości.