Kobieta - zabieg wstrzykiwania botoxu
Ikonka - toksyna botulinowa

Preparat przeznaczony jest do leczenia migreny przewlekłej inaczej chronicznej czyli takiej gdzie ból głowy dokucza więcej niż 15 dni w miesiącu. Pomaga skutecznie pozbyć się uciążliwych, przewlekłych i silnych bólów migrenowych, co potwierdza Polskie i Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy.

Dla kogo?

Kobieta z migreną - leczenie botoxem
Migrena przewlekła (chroniczna)
Migrena przewlekła (chroniczna)

Efekty

Pierwszym odczuwalnym efektem jest zmniejszenie intensywności bólu, a w kolejnych tygodniach zmniejsza się częstotliwość napadów. Bóle głowy stają się słabsze, krótsze i pozwalają normalnie funkcjonować na co dzień. Najnowsze badania potwierdziły, że dzięki stosowaniu botuliny lepiej działają leki przeciwbólowe zażywane w razie ataku migreny, a więc można ograniczyć ich ilość.

Uzyskanie takiego stanu wymaga jednak czasu, ponieważ iniekcja nie działa natychmiastowo jak blokada. Zablokowanie przewodzenia impulsów bólowych wymaga czasu potrzebnego, aby cząsteczka preparatu została wchłonięta przez nerw i przetransportowana na miejsce działania. Cierpliwość w terapii wynagradzana jest przejściem z migreny przewlekłej do epizodycznej, a nawet całkowitym ustąpieniem napadów. Silne bóle znikają, a dyskomfort spowodowany bólem ustępuje albo występuje sporadycznie.

Badania pokazały, że efekt utrzymuje się około 12 tygodni – niekiedy pierwsze objawy zanikania działania leku mogą pojawiać się po około 10 tygodniach dlatego po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Z czasem, jeśli napady występują sporadycznie odstępy między cyklami można wydłużyć, niekiedy nawet do 6 miesięcy.

Kolejne zabiegi należy wykonać nawet jeśli przy pierwszym czy drugim podaniu Pacjent nie odczuwa pozytywnych efektów. Według badań 50% Pacjentów zauważy pozytywne efekty już po pierwszym podaniu leku, u kolejnych 12% Pacjentów lek będzie skuteczny przy drugim podaniu, a kolejne 10% Pacjentów odczuje skuteczność działania wstrzyknięć leku dopiero po trzecim podaniu.

Po zabiegu w miejscach wstrzyknięć mogą pojawić się malutkie siniaki. Do bardzo rzadko występujących objawów należą ból szyi, osłabienie mięśni szyi, obniżenie brwi i powiek. Objawy – jeśli w ogóle wystąpią – są przejściowe i ustępują w ciągu kilkunastu dni po zabiegu, ale zawsze należy o nich poinformować lekarza przed kolejnym zabiegiem. Umożliwi to modyfikację podania leku - tak aby objawy się nie powtórzyły.

Opis procedury

Zabieg wykonujemy po badaniu lekarskim i zakwalifikowaniu do tej metody leczenia. Po badaniu lekarz wyjaśnia dokładnie cel zabiegu, odczucia, ewentualne działania niepożądane i prosi o podpisanie świadomej zgody na jego wykonanie.

Konsultacja lekarska ma na celu wybór najlepszej metody leczenia, w tym podjęcie decyzji o zakwalifikowaniu do podania botuliny. Kwalifikacja do zabiegu następuje po przeprowadzeniu badania i szczegółowego wywiadu z Pacjentem. Jeżeli okaże się, że nie jest to najlepsza metoda leczenia Twojego bólu głowy - lekarz zaproponuje inną alternatywną metodę leczenia.

Całość trwa około 20 minut. Pacjent siada na krześle lub w wyjątkowych sytuacjach kładzie się na leżance. Skóra głowy w miejscach planowanych wkłuć zostaje zdezynfekowana. Lekarz przeprowadza zabieg według protokołu PREEMPT. Oznacza to, że preparat podawany jest w 31 ściśle określonych punkach zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Iniekcje wykonywane są igłą grubości 0,3 milimetrów (to grubość 3 włosów ułożonych obok siebie) i długości 8 milimetrów.

Wybór miejsc do wstrzykiwania leku poprzedziło kilkadziesiąt lat badań i oceny skuteczności. Na dzień dzisiejszy badania jasno wskazują, że podanie botuliny w mniejszą ilość punktów oznacza utratę skuteczności, a podanie w większą ilość punktów zwiększa ryzyko objawów ubocznych zabiegu.

Przez 2 godziny miejsc iniekcji nie należy przecierać, uciskać ani drapać. To czas potrzebny, aby zawartość iniekcji się wchłonęła dlatego przez ten czas w miejscu wkłuć będą zgrubienia. Jeżeli takie zgrubienie zaczniesz uciskać to ryzykujesz wyciśnięcie leku i jego bezpowrotną utratę.

Standardowe miejsca iniekcji to:

  • mięsień podłużny
  • marszczący brwi
  • czołowy
  • skroniowy
  • potyliczny
  • czworoboczny
  • mięśnie przykręgowe.

Wstrzyknięcia wykonywane są symetrycznie w okolice następujących nerwów: trójdzielnego, potylicznego większego, mniejszego i trzeciego, uszno-skroniowego, usznego wielkiego i nadobojczykowego.

Po trzech seriach zabieg jest skuteczny u około 80% Pacjentów. Dlatego by uzyskać pożądany efekt zaleca się wykonanie minimum trzech serii zabiegów w odstępach nie dłuższych niż 12 tygodni. Jeżeli zabiegi są skuteczne a efekt spełnia oczekiwania Pacjenta można je powtarzać dowolną ilość razy.

Jak się przygotować

Zabieg nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Należy założyć wygodne, niekrępujące ruchów ubranie. W dniu zabiegu prosimy nie spożywać alkoholu i unikać wysiłku fizycznego. Po wykonanym zabiegu można od razu powrócić do codziennych zajęć.

Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

Zobacz inne metody