Blokadę zwoju skrzydłowo – podniebiennego wykonuje się kiedy ulgi nie przynosi dotychczasowe leczenie:
- klasterowego bólu głowy
- migreny
- neuralgii trójdzielnej
- bólów jamy ustnej i twarzy
Skuteczna blokada ułatwia odstawienie nadużywanych leków przeciwbólowych i przeciwpadaczkowych, nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek. Blokada nie pogarsza koncentracji i nie „otumania” - po blokadzie można prowadzić samochód, pracować, można powrócić do czynności dnia codziennego.
Zwoje skrzydłowo-podniebienne to wiązka nerwów usytuowana w jamie nosowej, a blokada polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości środka znieczulającego w ich pobliże. Zapewnia doraźną ulgę u większości Pacjentów i może być powtarzane w regularnych odstępach czasu.
Zabieg jest bezpieczny i nie wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi. Rzadko mogą wystąpić przemijające zawroty głowy i uczucie drętwienia na policzku i podniebieniu.
Przeciwskazania:
- znaczne skrzywienie przegrody nosowej
- „niedrożność” nosa – niedrożność przewodów nosowych
Dla kogo?
Efekty
90% Pacjentów doświadcza natychmiastowej ulgi i ustąpienia bólu. Czasami możesz zacząć odczuwać ulgę w bólu po kilku dniach, a zdarza się, że pełny efekt wymaga kilku tygodni.
Opis procedury
Wykonanie blokady doświadczonemu lekarzowi zajmuje zwykle kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Blokadę wykonuje się w gabinecie zabiegowym. Zostaniesz ułożony z głową na boku. Personel zdezynfekuje skórę na skroni i w okolicy ucha, a lekarz używając USG odnajduje miejsce gdzie należy podać leki aby znieczulić zwój skrzydłowo-podniebienny. Po zlokalizowaniu celu Pacjent jest uprzedzany, że poczuje ukłucie i w miejsce wykonywania blokady wstrzyknięty zostanie lek znieczulający. Kiedy znieczulenie zacznie działać na skroni zostanie wkłuta specjalna igła, przez którą w okolicę zwoju wstrzyknięty zostanie lek w objętości około 2-4 ml (objętość łyżeczki do herbaty). Niektórzy Pacjenci mogą czuć wstrzykiwany lek – iniekcji może towarzyszyć uczucie rozpierania w policzku.
Specjalna igła której używamy do wykonania blokady zapewnia większe bezpieczeństwo zabiegu w porównaniu do zwykłych igieł. Specjalny kształt ostrza zabezpiecza naczynia krwionośne przed przekłuciem w czasie zabiegu, a specjalna powłoka którą pokryta jest igła zapewnia doskonałą widoczność igły w USG umożliwiając precyzyjne podanie leków.
U niektórych Pacjentów, aby blokada dała długotrwały efekt należy ją powtórzyć 4-6 razy wykonując po 1 zabiegu w tygodniu.
Jak się przygotować
Blokada, zwłaszcza kolejne, nie wymagają specjalnych przygotowań. Może towarzyszyć nam znajoma osoba – jest to pożądane, ale nie jest bezwzględnie konieczne.
Blokady wykonujemy po badaniu lekarskim i zakwalifikowaniu do tej metody leczenia. Po badaniu lekarz wyjaśni dokładnie cel blokady, odczucia, ewentualne działania niepożądane i poprosi o podpisanie świadomej zgody na zabieg.
Badanie ma na celu wybór najlepszego sposobu wykonania blokady, w tym określenie nerwu, który należy wybrać, aby zmaksymalizować szanse na powodzenie zabiegu i ustąpienie bólu.
Czasami zdarza się, że blokady nie da się wykonać lub wykonanie blokady technicznie jest możliwe, ale szanse na ustąpienie bólu są niewielkie. Wówczas lekarz zaproponuje inną metodę leczenia. Wykonanie kolejnych blokad można planować i wykonać niezależnie od wystąpienia bólu.
|
Zobacz inne metody