Hydrodyssekcja / hydrodekompresja nerwów
Hydrodysekcja nerwu jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem medycznym, który polega na uwolnieniu nerwu z „uścisku” wywołanego przez otaczające tkanki. W zabiegu tym wykorzystuje się strumień leku, aby delikatnie oddzielić nerw od otaczających go tkanek, co ma na celu uwolnienie zrostów, zmniejszenie uszkodzenia nerwu i w konsekwencji eliminację bólu i poprawę funkcji nerwu.
Hydrodysekcja nerwu jest często stosowana jako alternatywa dla bardziej inwazyjnych procedur zabiegów operacyjnych, gdyż jest mniej ryzykowna i wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji. Jest szczególnie wartościową opcją dla pacjentów poszukujących mniej inwazyjnych, nieoperacyjnych opcji leczenia chorób związanych z uciskiem nerwów takich jak:
- Zespół cieśni nadgarstka
- Zespół rowka nerwu łokciowego
- Neuralgia potyliczna – bóle głowy
- Zespół nerwu łydkowego
- Zespół nerwu promieniowego
- Bóle pleców i pośladków
- Bóle ramienia
Zabieg odbywa się pozycji leżącej lub siedzącej. Podczas hydrodyssekcji okolica, która ma być poddana zabiegowi, jest dezynfekowana i znieczulana. Za pomocą ultrasonografii, lekarz lokalizuje nerw i okoliczne struktury. Głównym narzędziem wykorzystywanym w hydrodysekcji jest cienka igła, przez którą wprowadza się płyn – roztwór leków znieczulających, działających przeciwzapalnie i przyspieszających regenerację nerwów.
Z pomocą obrazowania ultrasonograficznego, lekarz precyzyjnie prowadzi igłę do obszaru wokół nerwu. Kiedy koniec igły znajdzie się w odpowiednim miejscu, lekarz wstrzykuje roztwór leków, który działa jak poduszka, delikatnie oddzielając nerw od otaczających go tkanek, zmniejszając tym samym ucisk na nerw. Zabieg jest szczególnie skuteczny w przypadku zespołów bólowych spowodowanych uciskiem na nerw otaczających tkanek, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni rowka nerwu łokciowego innych neuralgii i neuropatii.
Zabieg hydrodysekcji jest stosunkowo krótki, zwykle trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od skomplikowania i widoczności nerwu w USG. Po zabiegu pacjent odczuwa zdrętwienie, które ustępuje po kilkunastu godzinach i zaczyna czuć zmniejszenie dolegliwości, poprawę sprawności i ruchomości, chociaż niekiedy mogą wystąpić lekkie obrzęki lub zasinienia.