Zdjęcie - wlew lignokainy

Lignokainę stosuje się zwykle jako środek znieczulający. Swoje działanie przeciwbólowe lek ten wywiera poprzez stabilizację błony komórek nerwowych, zmniejszając w ten sposób przewodzenie impulsów w nerwach czuciowych – stąd może być stosowana do leczenia pewnych przewlekłych stanów bólowych. Podaje się go we wlewie dożylnym. Zdarza się, że działanie uśmierzające ból nie jest natychmiastowe. Może minąć kilka dni zanim działanie będzie odczuwalne.

Dla kogo?

Mężczyzna z klasterowym bólem głowy - wlew lignokainy
Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Kobieta z bólem szyi i ramienia - wlew lignokainy
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Kobieta z bólem migrenowym - wlew lignokainy
Migrena
Migrena
Mężczyzna - neuralgia potyliczna - wlew lignokainy
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Mężczyzna - neuralgia trójdzielna - wlew lignokainy
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Mężczyzna z polekowym bólem głowy - wlew lignokainy
Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Kobieta z bólem po przeciążeniu mięśni szyi - wlew lignokainy
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Kobieta z bólem po uciśnięciu i podrażnieniu nerwów - wlew lignokainy
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów

Efekty

W pewnych zespołach bólowych nerwy, które przewodzą impulsy bólowe do mózgu zostają podrażnione lub uszkodzone. Nerwy te mogą stać się bardzo pobudliwe i wrażliwe generując silny i uciążliwy ból. Poprzez obniżenie pobudliwości nerwów po wlewach lignokainy większość Pacjentów odczuwa zmniejszenie nasilenia bólu. Czas trwania ulgi znacznie różni się między Pacjentami. Efekt może być odczuwalny od kilku dni do kilku miesięcy. Powtórne wlewy lignokainy można rozważyć jeżeli będą skuteczne w zmniejszaniu nasilenia odczuwanego bólu.

Ważne, aby pamiętać, że można nie odczuć natychmiastowych zmian w natężeniu bólu. Może minąć kilka dni zanim zauważysz poprawę.

 

 

Opis procedury

Cały proces potrwa około dwóch godzin – sam wlew godzinę. Po przyjeździe potwierdzimy, że rozumiesz charakter zabiegu i poprosimy o pisemną zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Będziesz poproszony/a o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących Twojego bólu. Następnie na dłoni lub przedramieniu założony zostanie dostęp do żyły (wenflon). Podłączony zostanie ciśnieniomierz, pulsoksymetr oraz kardiomonitor. Wlew będzie trwał około godziny. Podczas infuzji może pojawić się senność i zawroty głowy. Możesz również odczuwać mrowienie wokół ust i języka. Te działania są zwykle krótkotrwałe, ale poinformuj lekarza lub pielęgniarkę jeśli wystąpią w trakcie lub po zabiegu.

Po infuzji gdy będziesz gotowy/a możesz z osobą towarzyszącą iść do domu. W domu powinieneś/aś być w stanie zrobić większość codziennych czynności, ale należy zachować szczególną ostrożność. W dniu infuzji należy unikać kierowania pojazdem i nie należy wracać do pracy, zwłaszcza po pierwszym zabiegu.

 

Jak się przygotować

Dobre przygotowanie jest ważne aby infuzja była bezpieczna. Załóż ubranie, w którym będzie Ci wygodnie leżeć w trakcie zabiegu. Możesz przynieść książkę lub czasopismo do czytania podczas infuzji.

Poinformuj lekarza o lekach jakie przyjmujesz, zwłaszcza przeciwkrzepliwych lub rozrzedzających krew takich jak warfaryna, aspiryna, clopidogrel, polopiryna. Leki te mogą powodować nadmierne krwawienie w miejscu wkłucia igły. Lekarz zadecyduje, czy bezpiecznie można przeprowadzić zabieg. Możemy poprosić, abyś zmienił/a sposób przyjmowania leków w dniu infuzji.

Nie jedz ani pij nic na sześć godzin przed zabiegiem. Możesz napić się czystej wody do dwóch godzin przed zabiegiem. Jeżeli lekarz nie zalecił inaczej zażyj swoje leki jak zwykle.

Przyjdź z osobą towarzyszącą. Po zabiegu możesz odczuwać senność i/lub zawroty głowy. Wymóg ten jest podyktowany Twoim bezpieczeństwem: wlew będzie możliwy tylko w obecności osoby towarzyszącej. Osobą towarzyszącą powinna być osoba z rodziny lub znajomy, którzy zadbają abyś bezpiecznie dotarł/a do domu (nie może to być np. kierowca taksówki lub inna przypadkowa osoba). Jeśli może to stanowić dla Ciebie problem, skonsultuj to z lekarzem przed wizytą.

Usuń soczewki kontaktowe i lakier z paznokci. Lakier do paznokci zakłóca działanie pulsoksymetru służącego do badania wysycenia krwi tlenem więc musi być usunięty. W trakcie wlewu możesz zasnąć więc nie noś soczewek kontaktowych.

Po zabiegu wróć do domu i odpocznij przez resztę dnia. Nie należy prowadzić pojazdów ani wracać do pracy.

Lignokaina może wywoływać drgawki, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia krwi. Te niepożądane efekty są bardzo rzadkie. Wystąpienie ich jest bardziej prawdopodobne u osób z padaczką, problemami z sercem lub bardzo niskim ciśnieniem krwi. Wlew może spowodować nasilenie bólu – efekt ten jest wyjątkowo rzadki i zwykle nie trwa długo.

Ciąża - lignokaina we wlewie dożylnym może być potencjalnie niebezpieczna dla rozwijającego się płodu.

Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

Zobacz inne metody