Neuralgia potyliczna
Nerwoból potyliczny jest silnym piekącym lub palącym bólem, przypominającym rażenie prądem. Rozpoczyna się z tyłu głowy lub szyi i ciągnie się aż do czubka głowy. Zazwyczaj jest to ból jednostronny. U osoby z migreną neuralgia potyliczna powoduje częstsze i silniejsze napady migreny.
Objawy
Niektórzy Pacjenci mogą odczuwać ból, mrowienie i drętwienie przechodzące z karku aż do czubka głowy. Często ból promieniuje do oka, co Pacjenci opisują jako uczucie wypychania oka. Zwykle ból pojawia się tylko z jednej strony, ale równie często może wystąpić po obu stronach.
Co to jest?
Nerwoból potyliczny najczęściej jest spowodowany uwięzieniem nerwu w powięziach i mięśniach karku stale napiętych na skutek nieprawidłowej pozycji głowy np. pochylanie głowy nad smartfonem - tzw. „szyja sms’owa”. Może być również spowodowany urazem typu „whiplash” w wypadku komunikacyjnym lub operacją tylnej części głowy.
Jak leczy się neuralgię potyliczną?
Kluczowe jest usunięcie przyczyny, która wywołała neuralgię. Najczęściej oznacza to ćwiczenia mające na celu przywrócenie prawidłowej funkcji kręgosłupa szyjnego. W Centrum Leczenia Bólów Głowy ćwiczenia zleca i kontroluje ich efekty doświadczony osteopata. Doraźną ulgę daje miejscowa aplikacja ciepła na kark (np. termofor) i akupunktura.
Doświadczenie w leczeniu neuralgii zdobyte po wykonaniu ponad tysiąca blokad nerwów pozwala stwierdzić, że w razie silnego i uporczywego bólu niemal natychmiastową ulgę daje blokada nerwów potylicznych pod kontrolą USG. Blokady można powtarzać, ale nie powinny być jedyną formą leczenia. W sytuacji kiedy blokady dają ulgę, ale na krótko i trzeba je często powtarzać wykonujemy ablację nerwów poprzez ich zamrożenie – kriolezję, która daje ulgę na wiele miesięcy, a często trwałą - na zawsze.
Z czym neuralgia potyliczna bywa mylona?
- napięciowy ból głowy
- migrena
- szyjnopochodny ból głowy
- podciśnienie śródczaszkowe spowodowane wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego
- choroby rdzenia kręgowego
- zespół Arnolda Hiariego
- nadciśnienie tętnicze
|
METODY, KTÓRE STOSUJEMY W LECZENIU NEURALGII
Co jeszcze leczymy?
Zajmujemy się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką bólu głowy i migren oraz objawów towarzyszących.