Polekowe bóle głowy

Mężczyzna z bólem - polekowe bóle głowy

Jeżeli bierzesz leki przeciwbólowe, a ból głowy i tak napada coraz częściej to prawdopodobnie rozwinęły się bóle głowy związane z nadużywaniem leków przeciwbólowych. Na dzień dzisiejszy jedyną skuteczną metodą leczenia polekowych bólów głowy jest bezwzględne - natychmiastowe i całkowite odstawienie wszystkich leków przeciwbólowych. Przeprowadzone badania jednoznacznie mówią, że zmniejszenie dawek, rzadsze przyjmowanie leków bądź zmiana leków przeciwbólowych są całkowicie nieskuteczne.

Objawy

Pacjenci próbując leczyć ból głowy samodzielnie zwiększają ilość przyjmowanych leków. Początkowo leczenie przynosi ulgę jednak z czasem skuteczność jest coraz mniejsza. Coraz silniejszy ból zaczyna pojawiać się coraz częściej. Powstaje mechanizm błędnego koła: Pacjent przyjmuje leki z powodu uporczywego bólu głowy, po którym czuje się lepiej, ale jak tylko lek przestaje działać pojawia się kolejny napad spowodowany przyjmowaniem leków.
Nadużywanie wskazanych wyżej leków obniża próg wystąpienia bólu głowy, a więc bóle są częściej, są silniejsze i mogą być coraz łatwiej sprowokowane. Potwierdziły to badania przeprowadzone na samicach szczurów, którym przez 7 dni podawano tryptany, co spowodowało obniżenie progu bólowego z przewrażliwieniem mózgu i ciągłą gotowością do napadu migreny. Pomimo odstawienia tryptanów, które zostały usunięte z organizmu szczura najpóźniej po 48 godzinach taka aktywność mózgu na wyższym poziomie utrzymywała się jeszcze przez 16 dni.

Nagłe odstawienie nadużywanych leków wywołuje tzw. zespół abstynencyjny, czyli nasilenie bólu głowy, nudności, wymioty, napady lęku oraz zaburzenia snu.

Co to jest?

Ten rodzaj bólu występuje, jeżeli przyjmujesz tryptany (np. cinie, zolmiles, sumamigren itp.) lub kodeinę (np. Solpadeine) - częściej niż 3 razy w tygodniu a w sumie więcej niż 10 tabletek w miesiącu lub gdy zażywasz zwykłe leki przeciwbólowe - częściej niż 15 razy w miesiącu.

Taki rodzaj reakcji na leki przeciwbólowe może wystąpić tylko u osób nadużywających leków z powodu bólów głowy np. migreny, napięciowego bólu głowy, bądź po urazie głowy. Dokładnie nie wiadomo dlaczego, ale bóle głowy z nadużywania leków nie pojawiają się u osób przyjmujących duże ilości leków  przeciwbólowych z innych powodów np. z powodu bólu stawów lub kręgosłupa.

W Centrum Leczenia Bólów Głowy zalecając odstawienie leków proponujemy wykonanie blokady nerwów na głowie, akupunkturę i leki pomagające przetrwać niezwykle trudny dla Pacjentów okres detoksu – około 20 dni, kiedy objawy odstawienne są szczególnie nasilone. Zazwyczaj zalecamy, aby w tym czasie Pacjent nie pracował zawodowo i pozostawał w domu, gdzie łatwiej poradzić sobie z objawami towarzyszącymi odstawianiu nadużywanych leków (w razie konieczności otrzymasz zwolnienie lekarskie).

Z czym bywają mylone polekowe bóle głowy?

  • migrena
  • ból głowy typu napięciowego
  • szyjnopochodne bóle głowy
  • pourazowe bóle głowy

METODY, KTÓRE STOSUJEMY W LECZENIU POLEKOWYCH BÓLÓW GŁOWY

Co jeszcze leczymy?

Zajmujemy się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką bólu głowy i migren oraz objawów towarzyszących.

Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Migrena
Migrena
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Tężyczka
Tężyczka
Zespół Stresu Pourazowego
Zespół Stresu Pourazowego
Zaburzenia snu
Zaburzenia snu
Depresja
Depresja